Szelki bezpieczeństwa to podstawowy środek chroniący przed upadkiem z wysokości. Wykorzystuje się je przede wszystkim podczas różnego typu prac fizycznych zaczynając na robotach budowlanych, poprzez mycie okien położonych w trudno dostępnych miejscach, a kończąc na pielęgnacji i wycince drzew. Od profesjonalnego sprzętu często zależeć może ludzkie życie lub zdrowie, dlatego tak ważne jest, by wiedzieć jakimi wyznacznikami kierować się przy jego wyborze.
- Szelki wysokościowe zapewniające pełną swobodę ruchów
- Szelki wysokościowe do prac na wysokości
Szelki wysokościowe zapewniające pełną swobodę ruchów
Prawo związane z bezpieczeństwem i higieną pracy wymaga, aby osoby pracujące na wysokościach były wyposażone we właściwe akcesoria, co obejmuje także odpowiednie szelki BHP. Powinny być one certyfikowane i spełniać wymagania norm europejskich, takich jak EN 361 lub EN 358. Te normy gwarantują, że szelki bezpieczeństwa wzbogacone o solidne klamry zaczepowe zapewnią odpowiedni poziom ochrony przed upadkiem i są wykonane z wytrzymałych i odpornych materiałów.
Należy jednak pamiętać, że nie tylko parametry deklarowane przez producentów sprzętu mają znaczenie. Przed wyborem szelek bezpieczeństwa trzeba bowiem zadbać o odpowiednie dobranie rozmiaru pod sylwetkę, a także upewnić się, że posiadają one wszystkie niezbędne elementy, takie jak pasy biodrowe, karabinki i linki bezpieczeństwa, które dają dodatkową ochronę i stabilizację podczas pracy na wysokości. Dzięki temu maksymalnie zniwelowane zostanie ryzyko upadku. Więcej informacji na temat pasów zabezpieczających na dużej wysokości znajdziesz na: https://sklep-ppoz.pl/pl/c/Szelki-bezpieczenstwa/373.
Szelki wysokościowe do prac na wysokości
Należy wiedzieć jakiego typu szelki asekuracyjne najbardziej pasowałyby do rodzaju zadań, jakie wykonujemy najczęściej w ramach danej profesji. Dzięki temu zwiększymy naszą funkcjonalność, co przełoży się nie tylko na bezpieczeństwo pracy, ale i produktywność. Kluczowe jest kryterium częstotliwości pracy – gdy wykonuje się ją sporadycznie wystarczą szelki o prostej budowie z jedną klamrą grzbietową.
Przy długotrwałej pracy na wysokościach potrzebne już będą szelki z podkładkami i pasem biodrowym. Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór szelek bezpieczeństwa jest również środowisko, w jakim się pracuje. Oznacza to, że nie każdy sprzęt jest dostosowany do dowolnych warunków zewnętrznych. Jedne modele szelek mogą być odporne na wahania temperatur, a inne na działanie substancji chemicznych.